Vpis v srednje šole 2020/21

Splošne informacije

Rokovnik za vpis v šolskem letu 2020/21

Merila za vpis v primeru omejitve vpisa

V primeru, da se na posamezni program srednje šole vpiše več kandidatov kot je razpisanih mest, se kandidate sprejme glede na učni uspeh pri obveznih predmetih v 7., 8. in 9. razredu:

Nekatere srednje šole glede na program lahko zahtevajo tudi:

• preizkus nadarjenosti
  • športne dosežke

V primeru, da ne posamezni šoli za sprejem pojavi več kandidatov z istim številom točk, se upošteva še rezultate nacionalnega preizkusa znanja.

Bivanje v dijaškem domu

O bivanju v dijaškem domu si lahko prebereš tukaj.

Štipendije

Zakon o štipendiranju

Zoisova štipendija se dodeljuje kandidatom, ki izkazujejo izjemne dosežke in odličen učni uspeh.

Štipendije za deficitarne poklice so namenjene spodbujanju mladih za poklice, za katere je na trgu dela več ponudb kot je povpraševanja.

Kadrovske štipendije so namenjene povezovanju mladih in delodajalcev. Večina kadrovskih štipendij po zaključku šolanja dijaka obvezuje k zaposlitvi pri štipenditorju. Lahko se dogovorijo tudi za druge obveznosti, kot npr. praksa. Te obveznosti se opredelijo v pogodbi o štipendiranju.

Dijaki se lahko s kadrovskimi štipendijami, ki jih podeljujejo delodajalci, seznanijo na več načinov:

• preko aplikacije Izmenjevalnica na spletni strani sklada, kjer lahko delodajalci oddajo svoje potrebe po kadrovskih štipendistih za posamezno šolsko/študijsko leto;
  • na spletnih straneh Regionalnih razvojnih agencij – RRA (seznam RRA), kjer objavljajo zbrane potrebe delodajalcev po štipendistih;
  • objave delodajalcev v njihovih internih glasilih, na spletnih straneh, v javnih občilih itd.